Słownik-IT
Poznaj różnice między adresami prywatnymi i publicznymi oraz ich zastosowania w sieciach lokalnych (LAN) i globalnych (WAN). Przykłady użycia adresów IP. Możesz zmienić pokazany przykład, klikając Edytuj. Zmień liczby, a następnie wróć, klikając odpowiedni .
Adresy prywatne i publiczne
Prywatne
Adresy prywatne to specjalne adresy, które mogą być wykorzystywane tylko w sieci LAN (ang. Local Area Network - lokalna sieć komputerowa). Jest to sieć w obszarze jednego budynku (dom, szkoła) lub grupy zabudowań.
Adresy prywatne pochodzą z określonej puli:
Klasa | Zakres |
---|---|
A | 10.0.0.0 - 10.255.255.255 |
B | 172.16.0.0 - 172.31.255.255 |
C | 192.168.0.0 - 192.168.255.255 |
- klasa twojej sieci
Publiczne
Adresy publiczne są to wszystkie adresy, które nie są adresami prywatnymi. Występują w sieci WAN(ang. Wide Area Network - Rozległa sieć komputerowa). Jest to sieć znajdująca się na obszarze wykraczającym poza jedno miasto, kraj lub kontynent. Łączy ona ze sobą wiele sieci lokalnych. Internet jest obecnie największą istniejącą siecią WAN.
Zastosowanie
Pierwotnie było możliwe zaadresowanie 4,294,967,296 unikalnych urządzeń. Z czasem okazało się, że jest to za mało i jako rozwiązanie zaproponowano podział na adresy prywatne i publiczne.
Możemy te terminy lepiej zrozumieć, porównując sieć do poczty. W tym przykładzie siecią publiczną będzie teren Polski, siecią prywatną teren miasta, a hostem ulica. Jeśli nie byłoby miast (sieci prywatnych), to każda ulica (host) musiałaby mieć unikalną nazwę w całej Polsce. W takim systemie wymagana byłaby ogromną ilość unikalnych nazw. Tak samo z urządzeniami. Jeśli chcielibyśmy każde urządzenie zaadresować unikalnie na skale całego internetu, wymagałoby to ogromnej ilości unikalnych adresów. List (pakiet) zmierzający do Częstochowy na ulicę jasnogórską najpierw musi znaleźć miasto (adres publiczny), a następnie ulicę (adres prywatny). Podsumowując, sieć publiczna jest większą siecią, która łączy w sobie sieci prywatne, tak jak miasto łączy w sobie ulice.
NAT
Aby adresy prywatne miały dostęp do zasobów sieci publicznej, stosujemy NAT (ang. Network Address Trannslation), czyli tłumaczenie adresów prywatnych na publiczne i na odwrót.

Gdy laptop 192.168.0.2 wyślę zapytanie na adres 212.77.98.9 (wp.pl) i będzie chciał, aby odpowiedz przyszła z powrotem na adres 192.168.0.2, to wystąpi problem. Adres tego laptopa jest prywatny, czyli powtarza się w skali internetu, a więc nie będzie wiadomo, na który konkretnie urządzenie ma przyjść odpowiedź.
Dlatego potrzebujemy NAT w ruterze. Gdy ten otrzyma wiadomość od laptopa, to przekaże ją dalej, ale nadpisze/przetłumaczy adres laptopa na swój (83.102.45.200), który jest unikalny na skalę internetu. Gdy ruter otrzyma odpowiedź od wp.pl to z powrotem przetłumaczy adres rutera na 192.168.0.2 i odeśle wiadomość do odpowiedniego urządzenia.